USMLE Forum - Largest USMLE Community
romanian thread - florin - Printable Version

+- USMLE Forum - Largest USMLE Community (https://www.usmleforum.com)
+-- Forum: USMLE Forum (https://www.usmleforum.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Matching & Residency (https://www.usmleforum.com/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Thread: romanian thread - florin (/showthread.php?tid=59872)



0 - ArchivalUser - 11-03-2005

Salutare tuturor!

Ma bucur sa vad ca exista un grup de romani pe forumul asta. Am terminat in Bucuresti in 2002, dupa aia am lucrat in cercetare in state, nu am USCE si scorurile sunt destul de mici. Pana acum nu am prea avut succes si se pare ca voi ajunge sa caut ceva in scramble. Nu o sa fie nimic bun dar macar o sa am un an de USCE cand o sa aplic la anul la alt program. Intrebare!? Medicii romani se ajuta unul pe altul in SUA sau este la fel ca in tara daca nu si mai rau? Opinii!?


0 - ArchivalUser - 11-03-2005

hello doc_usa si eu am terminat in 2002 ce serie? eu seria 5


0 - ArchivalUser - 11-03-2005

doc_usa ai pus punctul pe i sau ai rasucit cutitul in rana...
Am incercat sa fac thread asta in ideea de a ne sprijini macar sufleteste,un cuvint bun,o gluma,daca nu mai mult. Sunt pro sa schimbam numere de telefon,adrese de email samd.
Ca sa fiu sincer am simtit o unda de neincredere in unii dintr romanasi,care este normala spun eu. Eu totusi cred ca suntem deosebiti si impreuna putem face mai mult decit singuri.
Ideea este sa incercam sa creem o mica comunitate de medici sau studenti romani ,care sa se ajute in probleme cu specific profesional si nu numai.
Daca vrei sa pastram legatura iti las mail meu:florindoc2003 sau florin.drezaliu
Acolo daca vrei iti las si nr de tel dac vrei sa vb.
Eu stau in Virginia si am reusit sa cunosc ceva romani pe aici. daca vrei sa pastram legatura ai puntile prin care.
Adresa mea este ptr oricine doreste sa comunice cu mine,asa ca dati-i drumul!
Toate cele bune,
Bai nu sunt comunist dar suna bine:
Romanasi din toate tarile uniti-va!


0 - ArchivalUser - 11-03-2005

Florin,

Ti-am trimis un email la ambele adrese de email. Ar fi nemaipomenit daca am putea sa ne ajutam unii pe altii, profesional si sufleteste.
Crisg am terminat in seria 12


0 - ArchivalUser - 11-03-2005

am un interviu la easton state pensylvania,stiti ceva despre programul asta?,chirurgie


0 - ArchivalUser - 11-03-2005

to doc usa:
Ce sa iti spun decit ca din ceea ce am vazut eu pina acum situatia este destul de neagra:adica nu este exact ca in tara ci mai rau.De ce ?findca aici romanii nu prea au influenta pe ramura medicala si sincer nu ma mira asta deloc.Am vazut vre-o doua trei spitale cu romani sefi de programe am scris email si mi s-a raspuns cu ceva de genul daca nu esti cetatean american bye-bye...am ramas masca.
Chiar acu citeva zile am luat legatura cu un profesor universitar ..roman si i-am zis daca ma poate ajuta cu un external ship ceva..un rahat de scrisoare..daca e ma duc in california pentru asta(unde lucreaza):Foarte binevoitor omul mi-a dat sfaturi..cauta unde sunt romani sa te ajute...in puii mei parca vorbeam cu un pachistanez(nu am nimic cu ei ..dimprtriva).Am ramas masca din nou.
Cunosc pe cineva de mai multi ani..lucreaza in usa ca sef de program la bla-bla..ceva research..i-am spus ajuta-ma te rog:raspuns..trimite citeva scrisori (2-300) la universitati si vezi ce iese.Am trimis si normal a iesit O P:.
O sa termin intr-o nota buna;am fost ajutat de oameni foarte misto cu SFATURI dar ideea este ca au fost foarte bine venite mai ales ca eram cu creierii in pom.E bine sa aplici unde sunt romani findca fac impresie buna..un lucru verificat de mine.
Sper sa nu supar pe nimeni cu mesajul asta findca este doar o experienta care poate fi diferita de a multor altora.SPER.


0 - ArchivalUser - 11-03-2005

sameallsane are dreptate,dic pacate este greu sa gasesti unul care sa te ajute.
dar nu imposibil.desi m-am certat cu sameallsane imi pare rau ptr el ca a patit-o asa,insa l-as sfatui sa fie atent sa nu ajunga si el asa.
Cam asta a fost impresia mea,si de asta am reactionat ca o baza cu acid..Smile
peace?


0 - ArchivalUser - 11-03-2005

Lasati-o mai moale fratilor...
De ce sunteti asa incrancenati?
O sa fie bine totul in final, o sa vedeti...
Nu te pune cu romanul, ca are mintea odihnita...


0 - ArchivalUser - 11-03-2005

Da intr-adevar nu as vrea in nici un caz sa ajung asa.Normal ca e peace..avem destule pe cap ca sa ne mai punem altele.


0 - ArchivalUser - 11-03-2005

florin, unde ai interviul? si cand? bafta!