Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
to florin - sunvincent
#1
salut florin
aA inceput sa accesez acest forum de vreo citeva luni.
Fff meserie glumele, admir ca gasesti resurse si timp pt asta! Felicitari pt CS! Am un stress imens de ieri ( am dat CS in Chicago): overall am facut ok ( garantez pt 9 cazuri peste 75%, 2 peste 65% - asta ca sa fiu cit se poate de obiectiva) 1 caz nu am avut timp sa scriu DD /invest - cit de mult scade asta? Am incheiat complet 11 cazuri, ultimul caz nu am avut timp sa fac closure, spalat pe maini in toate, counseling in toate fara unul....
Intrebarea mea este: cind ti-a venit tie rezultatul, toate sectiunile trebuie sa fie above borderline? Stii cumva ce este borderline? 65%? 50%? Mi-e tare neclar... si rezultatul vine de abia pe la sf lui mai...trai pe vatraiSmile)
Oricum, ce a fost a fost...nu mai pot schimba nimic....dar as fi vrut sa stiu cam ce insemna borderline.....si stii cumva daca cele 2 cazuri care nu se puncteaza sunt cele in care preformanta a fost cea mai mica dintre toate?
Uf..atitea intrebari...sper sa nu par intrusiva....ca doar de unde sa ai si tu toate raspunsurile , ca doar nu esti ghicitor in ghiocSmile) sau cine stieSmile))?
multam mult oricum
bafta la match


Reply
#2
ba esti ghicitor in ghioc?Smile)))
Reply
#3
imi cer scuze daca ma bag in discutie insa poate experienta mea de la step two cs din chicago te va lamuri putin.
La un caz nu am putut completa nimic din diagnosticul dif si work up findca hx era urias si findca alesesem sa tastez.La vre-o trei nu am putut face closing ...examenul fizic a fost destul de slab la astea trei.Una peste alta am vazut performanta mea ca fiind dezastruoasa la acel moment si cu toate astea am trecut.Cred ca am abvut si mult nororc findca acel caz in care nu am putut termina patient note o fi fost ala de nu conteaza.Cind iti vine rezultatul de pass nu iti dau nici o performanta...daca o sa ai performanta inseamna ca ai picat.Oricum am vazut si o performanta de fail si tot ce pot sa iti spun este ca daca ai facut broderline la toate treci sigur.Insa borderline inseamna sa fi facut jumate din tot per total.Mai este si componenta subiectiva a aprecierii tale de catre pacient.Daca nu l-ai grabit dac i-ai rqaspuns empatic la challenge samd.Un lucru e sigur astia pun foarte mult accent pe interactia ta cu pacientul..poti face si mai prost dpdv medical ...I hope it helps.
Reply
#4
salut gogoasa!!
Tare mult ma bucur de ce mi-ai scris. Realizez ca am fost stresata imediat dupa si orice greseala mi s-a parut dezastruoasa. Am facut closure in 11 cazuri, fara sa ma grabesc, cu explicatii pertinente si layman terms -1 ( dar in acel caz, imediat de a incepe PE, SP m-a intrebat" what's going on" si a trebuit sa spun ca am nevoie de niste teste etc etc...). Am scris la toate DD si investig, desi la un caz am uitat sa trec un dg important. Am uitat sa fac otoscopy exam la un caz cu hearing loss dupa ce m-am cam " dezorientat" ca nu am putut sa fac tuning fork sa vibreze suficient pe Weber si Rinne....In rest, am facut nice intro, drape all , wash hand all, closure 11...Am raspuns la toate challenge Q si sper ca destul de pertinent...Un SP tusea ca un tabagist, am oferit un tissue, s-a oprit si mi-a "dat" si un zimbet....singurul caz in care am putut sa " citesc " un semn clar de empatie....
Eu particip la match 2007. O sa dau si step 3 in vara, sper sa am rezultatul pina la 1 sept. Toate cele bune si tie. Bafta multa la match. Catalina
Reply
« Next Oldest | Next Newest »


Forum Jump: